Söğüteli Köyü ve Yaylaları Web Sitesi

Söğüteli Köyü ve Yaylaları Web Sitesi

Sitemizde yayınlanan haber ve içeriklerden anında haber almak için haber bültenimize abone olun. Haberler anında mail adresinize gelsin.


Adınız:

Email:

Üye İstatistikleri

32 Üye
0 Bugün
0 Bu Hafta
0 Bu Ay
0 Bu Yıl

Ziyaret İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün153
mod_vvisit_counterDün1326
mod_vvisit_counterBu Hafta4763
mod_vvisit_counterGeçen Hafta8018
mod_vvisit_counterBu Ay12781
mod_vvisit_counterGeçen Ay22664
mod_vvisit_counterTümü1005149
Şu An Online:
  • Online Üye Yok
  • 141 Ziyaretçi
  • Robot Yok

Hemşehrilerimiz

Memleket: Tarbzon, İlçe: Beşikdüzü, Köy: Merkez, Sülale: Kılıçoğlu, Baba Adı: Temel

Son Yorumlar

Kazıkbeli Yaylası 2012 Yılı Şenlik Tarihleri
şenliklrimiz kutlu olsun www.ustabal.com görele çi
Kazıkbeli Yaylası Şenlikleri 2010-Mehmet Tak
Mevla tekrar görmeyi ve yaşamayı nasip etsin inşal
Mustafa Gündoğdu (Dellal'ın Mustafa) Vefat Et
Selamün aleyküm; Ben Giresun'un Çanakçı ilçesinden
Mustafa Gündoğdu (Dellal'ın Mustafa) Vefat Et
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.Mustafa amca ço
Kazıkbeli Yaylası Genel Görünüm-17 Temmuz 201
Bu sene benim şansıma güneşli bir hava denk gelmed
Mustafa ve Emine Coşkun Trafik Kazası Geçirdi
Mustafa amcaya acil şifalar, Emine yengeye de Alla
Mustafa ve Emine Coşkun Trafik Kazası Geçirdi
Mustafa abıye Allahtan acıl şifalar Emıne ablayada

Ziyaretçi Defteri

melih özduran
sitenizde her türlü bilgi mevcut emeği geçenlere teşekkürler. saygılarımla m.özduran beu
refik şahinli
siteniz çok güzel olmuş emeği geçenlere çok teşekkürler
zafer
tüm dost ve hemşerilere selam
Kazıkbeli Yaylası

 

Kazıkbeli Yaylası idari olarak Gümüşhane ili, Kürtün ilçesi, Söğüteli  Köyü muhtarlığının yönetimindedir. Köyümüze uzaklığı 6 Km Kürtün'e uzaklığı 40 Km, Rakım ise 2350 metredir.

Genel Görünüm:

 

Kazıkbeli Yaylasının Uydu Görüntüsü


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Yaylada Bakkal, manav, kır kahvesi, lokanta, otel, pansiyon ve yaz sezonlarında faaliyet gösteren sağlık Ocağı gibi tesisler mevcuttur. Elektrik ve telefon hizmetleri de verilmektedir. Yayla sahası içerisinde doğal çim alanları,çim kayağı ve kamp, karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

Kazıkbeli yaylası Giresun, Gümüşhane, Trabzon illerinden gelen yaylacıları; belki de bölgenin en fazla ve en soğuk sularıyla  Doğu Karadeniz Bölgesinin gezilmesi, görülmesi gereken  önemli yaylalarından biridir.

Yaylanın sahile uzaklığı 90 km olarak belirtilmektedir. Tirebolu’dan 2 saatte Kazıkbeli Yaylasına gidilebilmektedir. Ulaşım olarak  Tirebolu- Torul devlet yolunun 50 km’lik bölümü ve  30 km’lik stabilize köy yolu yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak bu yolun Kürtün baraj gölünden Musallı Köyü altına kadar olan bölümünün asfalt dökülmüş olmasına rağmen dolambaçlar, virajlar,  tehlikeli dönemeçlerle dolu çok ilkel, çok dikkat edilmesi gereken, yöre insanına hiç yakışmayan bir özelliği vardır. Umarız Gümüşhane’yi ve Türkiye’yi yönetenler bu yolu biliyorlardır. Yaylamıza ayrıca Güce ilçesinden de stabilize yolla ulaşılabilmektedir.

 

Tarihçesi:

Kazıkbeli Yaylasının tarihiyle ilgili, ne zamandan beri pazar olarak kullanıldığı hakkında maalesef elimizde bir bilgi mevcut değildir. Ayrıca Kazıkbeli isminin -kazbeli-nden türediği gibi saçma bir fikire de kesinlikle katılmıyoruz. Bildiğimiz eskilerin anlattığından ibarettir. Onlardan öğrendiğimiz kadarıyla Kazıkbeli pazar olarak rumlar tarafından da kullanılmıştır.

Son yıllarda yöremiz tarihiyle ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Prof.Dr. Faruk SÜMER yöre tarihiyle ilgili en kapsamlı araştırmayı yapan araştırmacıdır. Yine Prof.Dr. Fahrettin KIRZIOĞLU, Doç. Dr. Hanefi BOSTAN, Arştırmacı-Yazar Mehmet BİLGİN, Araştırmacı- Yazar Ayhan YÜKSEL yöremiz tarihiyle ilgili geniş çaplı araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalardan anladığımıza göre Kazıkbeli Yaylasının içinde yer aldığı bölge Çepni Türklerinin Giresun, Trabzon, Rize’ye kadar olan bölgeye  İç Anadolu’dan geçtiği bir geçittir. Bu geçiş esnasında Kopuz Köyü, Çerçür Köyü, Handeresi yaylası, Sarıyar Tepesi, Beytarlası, Kurtbeli gibi noktalar geçit olarak kullanılmıştır. Çepnilerin ilk defa geldiği yer Kelkit Vadisidir. Kelkit Vadisinden Karadeniz Bölgesine geçilebilecek en önemli geçiş yerleri bu noktalardır. Ayrıca bugün 100 civarında nüfusa sahip olan Çerçür Köyünün eskilerin anlatımıyla eski dönemlerde 800- 1000 haneden oluştuğu göz önünde bulundurulursa  olayın gerçekilk boyutu daha iyi anlaşılabilir. Harşit vadisi içinde yer alan bölgemizde 1510 ve 1780 ‘lerde isyanlar çıktığını, Gavraslı Çepnilerin çıkardığı bu isyanlara yöremizdeki bütün yerleşim yerlerinin katıldığını da bilmek gerekir.

1200’lü yıllarda Kürtün, Vilayet-i Çepninin mekezidir. Kürtün Doğu Karadeniz Bölgesinin Türkleşmesinde önemli rol oynamıştır. Bugün Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerine yerleşmiş olan Türklerin büyük bir bölümü Kürtün bölgesinden gitmiştir. Bu illerdeki Osmanlı döneminde kullanılan lakap, sülale ismi, yer ismi gibi unsurlardaki benzerliklere bakıldığında bu durum daha iyi anlaşılacaktır.

 

Kültürel Yapısı:

Kazıkbeli ve çevre yaylalarda daha çok sahil kesiminden insanlar yaylacılık yaptığı için kültürel anlamda da bu yörelerin ağırlığı vardır. Kazıkbeli 80’li yıllara kadar Otçu Göçü geleneğinin halk tarafından yaşatıldığı ender yaylalardan biridir. Bilindiği üzere Otçu Göçü diye bilinen şenlikler Harşit vadisi çevresindeki Kazıkbeli, Sisdağı, Kadirga, Güvende gibi yaylalarda yüzyıllar öncesinden kutlanagelen bir Çepni kültürüdür. Çepnilerin Kürtün bölgesine 1200’lü yıllarda geldiği düşünüldüğünde en az 500 yıllık bir geçmişi olduğu söylenebilir.

 

Kazıkbeli Şenlikleri:

Kazıkbeli Yaylasında yayla mevsiminin açılmasıyla her hafta Çarşamba günü pazar kurulur. Bu panayırlar Ekim ayına, kar yağıncaya kadar devam eder. Kazıkbeli Yaylası Otçu Göçü Şenlikleri her yıl Temmuz ayının  üçüncü haftası Cumartesi ve Pazar günleri kutlanmaktadır.

 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack